19 maja 2024

mimaaudio.pl

Produkcja dźwięku, muzyka i instrumenty

Czym jest k-pop? Muzyka pozytywnie wpływająca na samopoczucie

muza

K-pop jest połączeniem różnych gatunków muzycznych. Jest to swojego rodzaju odpowiedź dla osób, które poszukują w muzyce czegoś wyjątkowego i niestandardowego. Pomysłowość i energiczne wykonania potrafią zachwycić i wprowadzić w doskonały nastrój.

Początki k-popu

K-pop (skrót od koreańskiego popu) jest stosunkowo młodym gatunkiem muzycznym, który powstał z początkiem lat 90. XX wieku. Pojawił się w Korei Południowej, ale garściami czerpał z różnych zachodnich gatunków muzycznych. Można się w nim doszukać elementów electropopu, dancepopu, rocka, jazza, opery, hip-hopu, muzyki klasycznej czy grunge’a. Początek temu wyjątkowemu nurtowi dał zespół Seo Taiji and Boys w 1992 roku.

Czym jest k-pop?

W k-popie dominuje zachodnia muzyka w różnych wariacjach, ale zostało bogato przyozdobiona japońskim popem, który charakteryzuje się ogromną żywiołowością oraz energicznością wykonawców i dźwięków.

Kwestie wokalne oraz instrumentalne czy elektroniczne nie są jedyną istotną cechą k-popu. Ogromne znaczenie ma tutaj również wizualna oprawa występów. Zarówno tych online, jak i live. Scena zawsze jest doskonale oświetlona i nie brakuje laserów, sztucznego dymu, a czasem nawet nowoczesnych hologramów.

Z kolei same hologramy również zyskują coraz większą popularność. Czasem na scenie można zobaczyć wystąpienia komputerowo stworzonych postaci, które tańczą i śpiewają, a także tworzą efekty niemożliwe do wykonania z udziałem człowieka.

Wpadnij też na Konstancin Info, gdzie dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach muzycznych w regionie.

K-pop w czasach współczesnych

Początkowo k-pop ograniczony był do sceny koreańskiej, ale z czasem wszystko zaczęło ulegać zmianom. Furtkę na rynek zachodnich otworzył słynny utwór Gangam Style zespołu PSY.

Od tamtej pory k-pop nieustannie obecny jest w krajach zachodnich. W Polsce organizowane są stosunkowo małe wystąpienia, gdzie obecnych jest do 5 tysięcy fanów. Znacznie większy rozmach jest w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Ameryce. To właśnie tam na koncerty zespołów k-pop przyjeżdża blisko 100 tysięcy osób, aby wziąć udział w tym wyjątkowym zjawisku.

Dla fanów gatunku istotne jest, że w k-popie znajdą wszystko, czego można oczekiwać od muzyki. Niemal każdy gatunek zostaje tu zręcznie spleciony z innymi nurtami muzycznymi. Ale nawet charakterystyczne dźwięki i ogromne możliwości nie są jedynym, co przyciąga rzesze fanów.

Najważniejszą zaletą k-popu jest pozytywny nastrój, w jaki wprowadza swoich odbiorców. Często wręcz zaleca się słuchanie k-popu, aby poprawić swoje samopoczucie i z radością podchodzić do życia. W związku z tym taka sama atmosfera panuje na koncertach. Wszyscy szaleją, śpiewają i doskonale się bawią, ale są przy tym ostrożni i nie zakłócają spokoju ani przestrzeni innych osób. Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy na koncercie k-pop (np. gorzej się poczuje), to z pewnością będzie mógł liczyć na pomoc innych fanów.

Copyright © All rights reserved.