13 lipca 2024

mimaaudio.pl

Produkcja dźwięku, muzyka i instrumenty

Promujmy muzykę Chopina

„Fryderyk Chopin do słynny polski pianista a także kompozytor. Tworzona przez niego muzyka poważna w dzisiejszych czasach nie ma wielu zwolenników. Dzisiaj większość z nas woli łatwe rytmy, szybko wpadające w ucho, których można słuchać w domu w pracy, czy w samochodzie i która ma służyć jako forma relaksu, towarzyszyć nam podczas odpoczynku.

Nie wyobrażalnym jest usłyszeć muzykę Chopina na dyskotece czy zabawie tanecznie, no chyba że wyjątkowo zostanie zmodyfikowana przez któregoś z licznych przedstawicieli dj-ów. Muzyka poważna nie należy do łatwych, aby ją zrozumieć trzeba chodź trochę się na niej znać. Poznać podstawowe założenia danego nurtu, czy okres w którym powstawała. Jej nie słucha się od tak, nie wpada nam jednym uchem a wypada drugim. Wymaga ona więcej zastanowienia i uwagi. Czy te wszystkie cechy sprawiają, że ten dostojny rodzaj muzyki zostanie wykluczony i zapomniany przez społeczeństwo? Na szczęście nie. Oczywistym jest, że mamy do czynienia z niszą lecz można zaobserwować rosnące zainteresowanie muzyką poważną. Dzieje się tak za sprawą chociażby licznych promocji czy to samej muzyki, czy poszczególnych twórców. W naszym kraju dobrą okazję ku temu mieliśmy w roku 2010, nazwanym rokiem Chopinowskim. Promocja Chopina związana była z stu letnią rocznicą jego urodzin.

Korzyści płynące z muzykoterapii

Była to świetna okazja do poszerzenia wiedzy narodu o tak wybitnym Polaku, znanym na całym świecie. Trzeba bowiem z przykrością stwierdzić, że wiedze o nim mieliśmy znikomą. Na szczęście za sprawą okrągłej rocznicy nieco ruszyliśmy na przód. Liczne promocje, koncerty, zapraszani liczni goście, a przede wszystkim nagłośnienie sprawy w mediach sprawiły, że zainteresowania wzrosło. Niekiedy było to przypadkowe tak zwane obicie się o uszy, a niekiedy głębsze przyjrzenie się postaci Chopina. Dobrze, że w tak coraz szybszym życiu znajdujemy okazję do zagłębienia wiedzy o naszych narodowych sławach. O osobach, które wielbi cały świat i o których nam jako Polakom wypadałoby wiedzieć więcej. Miejmy nadzieje, że podobne promocje jak te z okazji rocznicy narodzin Chopina, poszerzą nasze horyzonty na inne dziedziny kultury czy nauki, oraz że bliżej poznamy życie i twórczość wybitnych Polaków.”

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.