18 czerwca 2024

mimaaudio.pl

Produkcja dźwięku, muzyka i instrumenty

Jak Polska radzi sobie na Eurowizji?

Co roku konkursy Eurowizji przyciągają mnóstwo zainteresowanych. W tym roku rozgrywa się 66. konkurs Eurowizji, która rusza 10 maja w Turynie. Warto dodać, że w tym roku na konkursie Eurowizji będzie nas reprezentował Krystian Ochman, ze swoją piosenką pt „River”.

Kilka słów o Krysitanie Ochmanie

Krystian Ochman to 22 letni amerykańsko – polski piosenkarz, no i też kompozytor. W Polsce jest on znany, ponieważ nie tak dawno został zwycięzcaą 11. edycji „The Voice of Poland”. O jego występach na Eurowizji 2022 na bieżąco będzie informował portal www.ewiadomosci.pl. Warto więc tam zaglądać, aby być na bieżąco.

Historia polskich występów na Eurowizji

Polska zadebiutowała na 39. konkursie Eurowizji w 1994 roku w Dublinie. W tamtym czasie reprezentowała nas Edyta Górniak z piosenką pt.’To nie ja’. Wtedy Edyta Górniak zajęła 2. miejsce w konkursie, z niedużą, ponieważ 60-punktową stratą do muzyków na pierwszym miejscu. Oczywiście do dnia dzisiejszego jest to najlepsze miejsce zajęte przez Polskę we wszystkich naszych latach brania udziału w konkursie Eurowizji.

Jeśli chodzi o kolejne lata, to udział wzięła m.in. Justyna Steczkowska. To właśnie w roku 1995 reprezentowała nas Justyna Steczkowska z piosenka pt.’Sama’. Wtedy też Justyna zajęła 18. miejsce zdobywając 15 punktów.

Polska wzięła również udział w 1997 roku, kiedy to reprezentowała nas Anna Maria Jopek. Polka wtedy zajęła 11. miejsce w konkursie z piosenką pt. 'Ale jestem’.

W polskiej historii Eurowizji występowały również zespoły, jak chociażby w roku 1998. Wtedy to w 48. konkursie Piosenki Eurowizji w miejscowości Birmingham reprezentował nas zespół Sixteen z wokalistką Renatą Dąbkowską. Zajęli wtedy 17 miejsce.

Kolejne występy polskich reprezentantów na Eurowizji

W kolejnych występach Polski na Eurowizji to reprezentował nas m.in. Michał Szcześniak z piosenką pt. 'Przytul Mnie mocno’. Wtedy zajął 18. miejsce. Warto dodać, że tym samym piosenkarz stwierdził, że udział w konkursie to nie jego miejsce i po prostu więcej nie weźmie w nim udziału.

Niestety kolejne udziały Polski nie były udane. Kolejną klęskę poniósł Andrzej Piaseczny, kiedy to zajął 20. miejsce w konkursie Piosenki Eurowizji. Kolejne lata to kolejne słabe wyniki reprezentantów konkursu Eurowizji. Warto przypomnieć, że TVP nie zostało dopuszczone do udziału w konkursie w latach 2000 oraz 2002.

Wszyscy mamy nadzieję, że Polacy w końcu zwyciężą w tym konkursie. Szczególnie, że pierwszy rok udziału w konkursie Piosenki Eurowizji pokazał, że  można otrzeć się o wygraną. Nawet mimo tego, że kolejne lata poszły nam znacznie gorzej. Sukces nie był już nigdy tak bliski do osiągnięcia, jak właśnie podczas występu Edyty Górniak w 1994 roku. Mamy wielką nadzieję, że reprezentant tegorocznego występu Eurowizji Krystian Ochman, stanie na wysokości zadania i podoła wielkiemu wyzwaniu, jakim jest zwycięstwo w Eurowizji 2022.

Copyright © All rights reserved.